Може да става дума за няколко малки черни точки около носа или за пълно кистозно избухване, но акнето засяга 80% от европейците в даден момент от живота им. Независимо дали пъпките Ви са причинени (или влошени) от хормони, хигиена, фактори на околната среда или генетика, най-добрата първа стъпка в лечението им е да знаете точно какъв тип акне имате. Ето защо съставихме това удобно ръководство, което ще Ви помогне да определите всеки тип пъпка и да разработите план за действие.
Ето как изглеждат: 6 типа пъпки
Бели точки
Какво виждате: Белите точки, известни още като затворени комедони, са пъпки, покрити с тънък слой кожа, така че изглеждат като малка бяла подутина. Те се образуват, когато мъртвите кожни клетки и мазнините се събират в тях и запушват порите.
Какво можете да направите по въпроса: Като начало, дръжте ръцете си далеч от лицето. За разлика от пустулите (виж по-долу), белите точки са под кожата и стискането им няма да помогне. Просто ще се окажете с пъпка, която е още по-раздразнена и възпалена. Опитайте продукти, които съдържат комбинация от салицилова, млечна и азелаинова киселина или лепенките за пъпки от Refine, които могат да помогнат за разграждането на мъртвите кожни клетки, себума и други мръсотии запушващи порите.
Черни точки
Какво виждате: Известни още като отворени комедони, черните точки изглеждат като тъмни, малки точици. Подобно на белите точки, те са пори, които са запушени от мъртви кожни клетки и мазнини. Пората обаче не е покрита с кожа, така че мазнината почернява от въздействието на въздуха (окислява се). Обикновено се появяват за първи път през тийнейджърските години и често се намират върху и около носа.
Какво можете да направите по въпроса: Отново, не се опитвайте да премахнете черните точки чрез изстискване! Не препоръчваме и старите ленти за пори, защото те премахват естествените масла и космени фоликули, от които се нуждае здравата кожа. Вместо това изпробвайте лепенките за нос от Refine - мощно средство по Корейска технология, което намалява черните точки и доставя видими резултати още след първата процедура*
Папули
Какво виждате: Петна от нежни, малки, розови или червени подутини без глава. Те се появяват, когато стената на пората се разруши и белите кръвни клетки влизат в контакт с бактериите C. acnes.
Какво можете да направите по въпроса: Стискането на папулите е ГОЛЯМО НЕ, тъй като това ще доведе до образуване на белези. Също така трябва да избягвате дразненето на кожата, прекомерно ексфолиране и козметика на маслена основа или слънцезащитни продукти. Ежедневна грижа, която балансира мазнините, ексфолира и хидратира, може да помогне за поддържане на чиста кожа, а слънцезащитният крем, трябва да е предназначен за кожа, склонна към акне- така няма да запушва порите.
Пустули
Какво виждате: Затворете очи и си представете пъпка. Вероятно сте си представили пустула - изпъкнал участък от кожата, изпълнен с бяла или жълта гной. Те може да изглеждат като по-големи, по-„пукащи“ бели точки. Вътрешността на пъпките е резултат от излишната мазнина и мъртвите кожни клетки, които запушват порите, влизат в контакт с бактерии и предизвикват възпалителна реакция на имунната система.
Какво можете да направите по въпроса: Използвайте почистващ продукт, който помага за отпушване на порите, подсушете кожата си и залепете от Лепенките за нос или Пъпки (в зависимост от мястото, на което се намират), които ще абсорбират гнойта и мръсотията от пъпката. Ако просто не можете да устоите на желанието си да я пукнете, уверете се, че спазвате петте основни правила за чисто и безопасно пукане на пъпки, и използвайте продукт за успокояване на мястото.
Кистозно акне
Какво виждате: Големи (понякога гигантски), червени и болезнени пъпки под кожата. Кистите се появяват, когато бактериите, мазнината и мъртвите кожни клетки се натрупват дълбоко в порите и предизвикват инфекция. Това е един от най-тежките видове акне, който може да се задържи с години, да засегне големи площи и да остави кожата възпалена и с трайни белези.
Какво можете да направите за него: За да се справите с болката и възпалението, приложете кубче лед директно върху мястото на пробива за няколко секунди, което ще свие малките кръвоносни съдове, захранващи кистите. Ако кистозното акне се повтаря, може да посетите дерматолог, който може да лекува изригванията с кортизонови инжекции (тук може да се сложи линк), перорални лекарства или продукти по лекарско предписание с локално действие..
Възелчета
Какво виждате: Понякога се бъркат с кисти, възелчетаа са големи, болезнени подутини дълбоко под кожата, които могат да бъдат с кожен оттенък или червени от възпаление. Докато кистите са пълни с гной, която ги прави по-меки, възловидното акне е твърдо на допир и често е по-трудно за лечение. Те се появяват, когато бактериите C. acnes, себумът и мъртвите кожни клетки попаднат в порите. Може да отнеме от седмици до месеци, докато се стигне до появата на възел..
Какво можете да направите по въпроса: Локалните средства и продуктите без рецепта обикновено не помагат, тъй като възлите се намират дълбоко в кожата. Дерматолозите препоръчват лечение с рецепта за цялостно лечение на възловидното акне. Ако възловидните изригвания са често явление, посетете дерматолога си за лечение с LED в кабинета и/или перорални лекарства.
А за да поддържате кожата и порите чисти, преди да се появят възли или други пъпки, редовно използвайте продукти за грижа за кожата, които съдържат салицилова киселина.
#акне #лечениенаакне #типовеакне